Nietolerancje pokarmowe
Długotrwałe objawy chorobowe, trudne do zdiagnozowania, mogą mieć u podłoża nietolerancje pokarmowe. W takich przypadkach, we krwi można wykryć zwiększoną ilość przeciwciał klasy IgG przeciwko pokarmom. Ocenia się że u około 45% populacji można rozpoznać nietolerancję pokarmową.
Objawy związane z nietolerancją pokarmową występują stosunkowo późno po spożyciu danego pokarmu - od kilku godzin do kilku dni - i dlatego nie są kojarzone ze zjedzonym pokarmem. Objawy nietolerancji pokarmowych mogą wiązać się z przewlekłymi chorobami.
Leczenie nietoleracji pokarmowych
Leczenie z nietoleracji pokarmowych, to nie jest samo odstawienie pokarmów które wykazał test pokarmowy. Bez odpowiednio dobranej diety oraz dobranego indywidualnie leczenia, przez specjalistę, pojawią się nietolerancje na kolejne pokarmy. Oraz nie tylko dieta i zasady dietetyczne, w programie leczniczym, pozwolą wyleczyć trwale z objawów nietolerancji na pokarmy. Rejestracja..
Jakie są objawy
Przybieranie na wadze.
Problemy systemu oddechowego: nieżyt nosa, zapalenie zatok, astma.
Problemy przewodu pokarmowego: wzdęcia, zatrzymanie wody, zaparcia, otyłość.
Problemy skórne: atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, wysypki, pokrzywka.
Problemy stawów, bóle mięśni, osłabienie, migreny, bóle głowy, zaburzenia koncentracji, zmiany nastroju i zachowania, objawy depresji.
Objawy nietolerancji pokarmowych mogą pojawiać się do kilku dni po spożyciu szkodliwego lub nietolerowanego pokarmu i mogą utrzymywać się tygodniami, np. mleko czy chleb spożyte jednego dnia, może powodować ból stawów trzy dni później. Objawy..
Nietolerancja to nie jest to samo co alergia pokarmowa (typ I i III wg Gella-Coombsa)
Istnieje zasadnicza różnica. W przypadku alergii klasycznej dochodzi do reakcji alergicznej niemal natychmiast po spożyciu niewielkiej ilości alergizującego pokarmu. Przy nietolerancji pokarmowej reakcja na spożyty nietolerowany pokarm jest opóźniona i może pojawić dopiero po kilku dniach.
Alergia klasyczna występuje rzadko, dotyczy to mniej niż 2% populacji i wiąże się z produkcją przeciwciał IgE.
Nietolerancja pokarmowa występuje częściej, ocenia się iż u więcej niż 45% dzieci i dorosłych. Wiąże się z produkcją przeciwciał IgG.